Picture of two friends standing next to each other. They finally graduated from university and decided to start business together. Best friends are ready to overcome everything to reach the goal.


برای نوجوانانی که در یک رابطه عاشقانه، صمیمی و جنسی هستند، این مهم است که بدانند یک رابطه محترمانه چگونه است. به عنوان یک والد و الگو، شما نقش مهمی در صحبت با فرزندتان درباره احترام و تشویق کردن او به داشتن یک رابطه محترمانه دارید

روابط محترمانه برای نوجوانان: این روابط چگونه به نظر می‌رسند؟

احترام به معنا‌ی آن است که در ارتباط با خود و دیگران، با‌وقار و با‌ملاحظه باشیم. احترام، یک بخش ضروری از روابط عاشقانه، صمیمی و جنسی برای نوجوانان است.

نوجوانانی که در یک روابط عاشقانه محترمانه هستند:

 • می‌توانند انتخاب‌ها‌ی خودشان را داشته باشند و احساس فشاری برای انجام کاری که باعث احساس ناراحتی در آن‌ها می‌شود، نداشته باشند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند فعالیت‌هایی را که می‌خواهند و همچنین افرادی که می‌خواهند در آن فعالیت با آن‌ها باشند را انتخاب کنند.
 • با هم به شکل برابر و عادلانه رفتار کنند. به عنوان مثال، اگر به ادیان مختلفی تعلق دارند، خوب است که هر کدام عقاید خود را دنبال کنند.
 • اشتباهات را عادی و خوب ببینند. به عنوان مثال، اگر طرف مقابل فراموش کرد تا با آن‌ها تماس بگیرد، بگویند ” فراموش کردن، اشکالی ندارد. ممکن است دفعه بعد من باشم که فراموش کنم تماس بگیرم.”
 • تنها زمانی صمیمی شوند و یکدیگر را لمس کنند که هر دو بخواهند. برای مثال، آن‌ها تنها در زمانی که هردو آماده بودند، موافقت کنند که رابطه جنسی داشته باشند.
 • بدانند که “نه” گفتن، اشکالی ندارد. برای مثال، بگویند، ” نه، من نمی‌خواهم الکل بنوشم.”
 • باصراحت ارتباط برقرار کنند و به شکل عادلانه‌ای به درگیری‌ها رسیدگی کنند. برای مثال، اگر آن‌ها درباره آن که چه مقدار زمان با هم بگذرانند، به توافق نمی‌رسند، به تعهدات خود نگاهی بیندازند و راه حلی را برگزینند تا برای هر دو‌ی آن‌ها مفید باشد.

روابط محترمانه، به نوجوانان اجازه می‌دهد تا احساس ارزشمندی و پذیرفته شدن داشته باشند. این روابط، یک بخش اساسی از رشد اجتماعی، جنسی و عاطفی برای نوجوانان است.

گفت‌و‌گو درباره روابط محترمانه

شما می‌توانید فرزند خود را از طریق صحبت با او درباره چگونگی رفتار در روابط عاشقانه محترمانه و صمیمی کمک کنید تا یک رابطه محترمانه را انتخاب کند و بسازد.

شما می‌توانید سوالات باز‌پاسخ را برای شروع مکالمه استفاده کنید. برای مثال:

 • تو فکر می‌کنی چه چیزی در یک رابطه مهم است؟
 • می‌خواهی چگونه با تو رفتار شود؟
 • چه نوع رفتار‌هایی به تو نشان می‌دهد که فردی تو را صادقانه دوست دارد یا به تو توجه دارد؟

اگر فرزند‌تان سوالاتی داشت، سعی کنید تا به او صادقانه و با‌صراحت پاسخ دهید. مکالمات اینچنینی با فرزند‌تان، مشوق ارتباط روشن، صریح و صادقانه هستند.

راه‌های دیگر برای تشویق به روابط محترمانه

در این‌جا راه‌ها‌ی دیگر وجود دارد که می‌توانید برای رواج روابط احترام‌آمیز از آن‌ها استفاده کنید:

 • برای فرزند‌تان، برای داشتن یک رابطه محترمانه و مراقبت‌کننده، الگو باشید. اگر هم رابطه‌ای را نامحترمانه می‌بینید، راه‌های مثبتی را برای مدیریت آن بسازید. برای مثال، از یک مشاور کمک حرفه‌ای بگیرید.
 • از شنوندگی فعال استفاده کنید تا فرزند خود را بفهمید و دیدگاه بقیه مردم را درک کنید.
 • برای رفتار‌ها‌ی محترمانه فرزندتان، او را تحسین کنید. برای مثال ” این عالی است که موقع عصبانیت، آرامش خودت را حفظ کردی و سعی کردی خودت را (از شرایطی که عصبانی‌ات کرده) دور کنی. آفرین!”
 • عصبانیت خود را کنترل کنید و به فرزند خود نیز آموزش دهید تا عصبانیتش را مدیریت کند. برای مثال، اگر شما نیاز دارید که در زمان داشتن احساس عصبانیت، آرام باشید، به خودتان بگویید ” مکث کن، نفس عمیق بکش و سعی کن اعضا‌ی بدنت را در حال آسوده‌ای قرار دهی.”
 • به فرزند خود استراتژی‌هایی برای چگونگی مدیریت درگیری‌ها نشان دهید. برای مثال، شما می‌توانید چیزی مانند این بگویید” من واقعا ناراحت و نگران می‌شوم وقتی که تو در سر زمانی که با هم توافق کردیم، به خانه نمی‌آیی. آیا می‌توانیم درباره آن صحبت کنیم؟” این به فرزند‌تان نشان می‌دهد که چگونه از “من” استفاده کند و شرایط خود را بیان کند.
 • برای خود و رفع نیاز‌ها‌ی خود به شکل محترمانه‌ای روی پا‌ی خود بایستید و به فرزند خود بیاموزید تا او نیز روی پا‌ی خود بایستد. شما می‌توانید این را از طریق گفتن “نه” به دیگران انجام دهید. برای مثال، ” من نمی‌توانم فردا کمکی به شما کنم. من باید گزارشم را به پایان برسانم.”

روابط نامحترمانه: این روابط چه هستند؟

یک رابطه نامحترمانه، رابطه‌ای است که یک طرف در آن احساس ارزشمندی نمی‌کند. این ممکن است رابطه‌ای باشد که در آن یک طرف به شکل ناعادلانه‌ای رفتار می‌کند یا حتی سوء استفاده را تجربه می‌کند.

فرزند شما ممکن است متوجه نشود که یک رابطه از ابتدا با بی‌احترامی شروع شده، یا ممکن است به اشتباه نشانه‌ها را برداشت کند. برای مثال، او ممکن است حسادت یا پیام‌ها‌ی ثابت را به عنوان نشانه‌ای از عشق ببیند، نه به عنوان نشانه‌های خطر سوء استفاده.

رفتار‌های دور از احترام همچنین می‌توانند از ابتدا به طور ناچیز شروع شوند و در طول زمان رشد کنند و به سوء استفاده ختم شوند. برای مثال، ممکن است بعضی چیز‌ها با حسادت‌ها‌ی جزئی درباره گذرندان وقت با دیگران شروع شود. اما این نوع از حسادت‌ها، همزمان با پیشرفت رابطه منجر به جدا شدن از خانواده و دوستان می‌شود.

در یک رابطه نامحترمانه ممکن است یک طرف:

 • سعی کند تا طرف مقابل را کنترل کند. برای مثال، متوقف شدن دیدار با خانواده و دوستان به خاطر طرف مقابل، یا کنترل کردن جایی که فرد می‌رود یا افرادی که می‌بیند.
 • طرف مقابل را سرزنش و تحقیر کند. به عنوان مثال، چنین جملاتی بگوید: ” اگر تو این حرف را نمی‌زدی، من عصبانی نمی‌شدم.” یا ” همش تقصیر توعه! نمی‌تونم باور کنم که دارم باهات مدارا می‌کنم.”
 • فرد از تهدیدات عاطفی استفاده کند. به عنوان مثال، جملات اینچنینی بگوید: “اگر بعد از مدرسه به خانه ما نیایی، به همه می‌گویم چه فرد بی‌عرضه‌ای هستی” یا “اگر منو ترک کنی، خودم رو می‌کشم.”
 • از طرف مقابل سوءاستفاده لفظی کند. به عنوان مثال، با فریاد زدن یا استفاده از مواردی مثل ” هیچ‌کس تو رو دوست نداره” یا ” تو یه آدم بی‌مصرفی”.
 • از طرف مقابل سوءاستفاده فیزیکی کند. برای مثال، تکان دادن طرف مقابل در حین مشاجره یا گرفتن مچ دست طرف مقابل برای مانع شدن از دور شدن او.
 • سوءاستفاده جنسی کند یا حمله جنسی کند؛ که این عبارت است از هر گونه تماس جنسی نا‌خواسته و اجباری، از جمله بوسیدن اجباری، لمس و دخول واژینال، دهانی یا مقعدی.
 • دائما با اذیت پیگیر طرف مقابل باشد و یا او را مورد آزار اینترنتی قرار دهد. مثلا از طریق ارسال پیام‌ها‌ی کوتاه به شکل مکرر خواستار آن باشد که بداند طرف مقابل کجاست یا هنگام بیرون رفتن فرد با دوستانش دائم جاسوسی کند.

اگر فرزند شما، سوءاستفاده را تجربه کرده است، این تقصیر او نیست. اگر فرزند شما در یک رابطه نامحترمانه قرار دارد، این مسئله تقصیر شما هم نیست. این اتفاق به دلیل این که شما آن بچه را بزرگ کرده‌اید، نیفتاده است.

تاثیرات روابط نامحترمانه

بودن در یک ارتباط نامحترمانه می‌تواند روی سلامت و بهزیستی فرزند‌تان اثر بگذارد.

برخی از اثرات رایج در ادامه آمده‌اند:

 • تغییر در عادات خواب و خوراک. برای مثال، فرزند شما ممکن است کابوس ببیند، مشکل در خوابیدن داشته باشد یا به طور ناگهانی اشتهایش را از دست بدهد یا افزایش اشتها داشته باشد.
 • داشتن احساس افسردگی یا اضطراب.
 • کاهش اعتماد بنفس یا خودکم‌بین شدن. برای مثال، ممکن است فرزند‌تان بگوید” من یه آدم بی‌ارزشم.” یا ممکن است در برابر شریک عاطفی‌اش به خاطر جلوگیری از درگیری، تسلیم شود.
 • دور شدن از خانواده و دوستان. برای مثال، فرزند‌تان ممکن است نخواهد در فعالیت‌ها‌ی اجتماعی مشارکت کند یا ممکن است زمان زیادی را تنهایی در اتاقش بگذراند.
 • مشکلاتی با الکل یا سایر مواد مخدر.

فرزند شما در یک رابطه دور از احترام است: چه باید کرد؟

اگر فرزند شما در یک رابطه نامحترمانه است یا فکر می‌کند رابطه‌ای که در آن است، دور از احترام است، او نیاز به حمایت شما دارد.

شما می‌توانید از صحبت با او شروع کنید، اما ممکن است این مکالمه‌ی سختی باشد.

شما می‌توانید فرزندتان را از طریق پرسش سوال‌ها‌ی زیر به بیان کردن احساساتش درباره رابطه‌اش تشویق کنید:

 • موقعی که با دوست‌پسرت/ دوست‌دخترت هستی، چه احساسی داری؟
 • چه احساسی درباره رفتار او داری؟
 • دوستانت درباره شریک عاطفی‌ات و طرز برخورد او با تو چه می‌گویند؟
 • چیزی درباره رابطه وجود دارد که با آن احساس ناراحتی کنی؟

شما همچنین می‌توانید با فرزندتان درباره گزینه‌ها‌ی او و اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد، صحبت کنید. برای مثال:

 • جوانب مثبت و منفی ماندن در کنار شریکت چیست؟
 • اگر شما با هم بمانید، چه اتفاقی می‌افتد؟
 • چه اتفاقی می‌افتد، اگر از هم جدا شوید؟

همچنین می‌توانید از کودک خود بپرسید که چگونه می‌توانید به او کمک کنید.

ممکن است فرزند شما تمایل نداشته باشد در مورد رابطه خود با شما صحبت کند.در این شرایط، اگر بزرگسال مورد اعتماد دیگری بتواند با فرزند شما صحبت کند – به عنوان مثال، عمه یا عمو، پدربزرگ و مادربزرگ یا یک دوست خانوادگی، ممکن است کمک‌کننده باشد.

فرزند خود را کمک کنید.

شما می‌توانید به فرزند خود کمک کنید تا از یک روانشناس، روانپزشک، مشاور حمایت حرفه‌ای دریافت کند. فرزند شما همچنین می‌تواند با مشاور مدرسه صحبت کند. تیم ماروم نیز با ارائه خدمات روانشاختی توسط متخصصین حوزه کودک و نوجوان می‌تواند در این شرایط به شما کمک کند.

(استفاده از خدمات اورژانس اجتماعی با شماره‌گیری 123 نیز ممکن است، کمک‌کننده باشد.)

در صورت نیاز، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، شما یا فرزندتان ممکن است لازم باشد در مورد تهیه گزارش به پلیس فکر کنید.

منابع:

Australian Institute of Family Studies (2006). Young people and their parents: Supporting families through changes that occur in adolescence. Canberra: AIFS.

Cale, J., & Breckenridge, J. (2015). Gender, education and the perceived causes, nature and extent of domestic and dating violence in Australian society. Sydney: Gendered Violence Research Network, UNSW Australia. Retrieved 4 August 2016 from http://www.whiteribbon.org.au/uploads/media/Schools_and_Youth/Youth_survey_results_release/WR_YA_Youth_Survey_Gender_Education.pdf.

Debnam, K.J., Howard, D.E., & Gazra, M.A. (2014). If you don’t have honesty in a relationship, then there is no relationship: African American girls’ characterization of healthy dating relationships: A qualitative study. Journal of Primary Prevention, 35(6), 397-497. doi: 10.1007/s10935-014-0362-3.

Ollis, D. (2014). The role of teachers in delivering education about respectful relationships: Exploring teacher and student perspectives. Health Education Research, 29, 702-713. doi: 10.1093/her/cyu032.

World Health Organization (2010). Violence prevention: The evidence. Geneva: WHO. Retrieved 2 May 2018 from http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/77936/9789241500845_eng.pdf;jsessionid=DB48496DEB17740E5372B6E3043A0E28?sequence=1.

به این مطلب امتیاز دهید
5/5

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *