موسیقی درمانی چیست

موسیقی درمانی چیست؟

 

 آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده که در حین انجام کار روزانه خود، ناگهان با شنیدن قطعه‌‏ای موسیقی به یاد زمان خاصی از زندگی‌تان بیافتید؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا موسیقی درمانی از نظر روانشناسی و درمانی بیشتر  را بیشتر بشناسیم.

 ممکن است موسیقی شما را در حس و حالی آرام‏تر، خوشحال‏تر و یا اگر این واقعیت را بیان کنیم، کاملا غم ‏انگیز قرار دهد. اطمینان داریم که همه ما می‏‌توانیم به قدرت آرامش دهنده موسیقی گواهی دهیم.

آیا می‌دانستید که موسیقی درمانی به خودی خود، درمانی برپایه بصیری و دیدن اشیا است؟

در این مطلب به موارد زیر پرداخته می‌شود که پیشنهاد می‌کنیم همراه ما به ترتیب مطالعه نمایید:

 • 1- موسیقی درمانی چیست و چگونه عمل می‌‏کند؟
 • 2- نگاهی به موسیقی از نظر روان‏شناسی
 • 3- تاریخچه خلاصه‌‏ای از موسیقی درمانی
 • 4- تحقیق و پژوهش‌‏های صورت گرفته در این حوزه
 • 5- انواع و روش‏‌های متنوع در موسیقی درمانی
 • 6 فهرستی از تکنیک‏‌های این درمان روانشناختی توسط موسیقی
 • 7- متخصص موسیقی درمانی چه کاری انجام می‏‌دهد؟
 • 8- بهترین آلات موسیقی جهت استفاده در موسیقی درمانی کدامند؟
 • 9- نرم‏ افزارهای در دسترس برای موسیقی درمانی
 • 10- انجمن جهانی صداها (Voices) برای موسیقی درمانی
 • 11- چشم‏ اندازهای موسیقی درمانی چیست؟
 • 12- 5 کتاب برتر در این حوزه
 • 13- مقالات پیشنهادی
 • 14- 5 ویدیو پیشنهادی کانال یوتیوب (Youtube
موسیقی درمانی

قسمت اول – موسیقی درمانی چیست و چگونه عمل می‏کند؟

بروسشیا (Bruscia) (1991)، موسیقی درمانی را اینگونه توصیف می‌کند: “یک فرایند درون فردی، که در آن درمانگر جهت کمک به بیماران برای بهبودی، بازسازی و یا حفظ سلامت از موسیقی و تمام جنبه‌‏های آن استفاده می‌‏کند.

کمی بعد در سال 1998 بروسشیا (Bruscia) تعریفی جایگزین از این موضوع توسط خود او پیشنهاد شد: “یک فرایند سیستماتیک از مداخله، که در آن درمانگر به مراجعه کننده برای ارتقاء سلامت با استفاده از تجربیات موسیقی و روابطی که از طریق آن‏ها به عنوان نیروهایی پویا برای تغییر توسعه می‏ یابند ” (گرتسگر، الفانت، ماسلر و گولد، 2014).

آیا استفاده از موسیقی درمانی فقط فقط به جنبه درمانی خلاصه می‌شود؟

چنان که تعاریف بروسشیا نشان می‌‏دهد، این موضوع بسیار پیچیده‏ تر است. نباید آن را با پزشکی موسیقی که به صورت تداخل ذهنی موسیقی (music interventions) ارئه شده و توسط متخصصان پزشکی و یا بهداشتی توصیف شده است اشتباه گرفت.

این مورد از سوی دیگر، توسط درمانگرهای موسیقی آموزش دیده فراهم می‌شود.

چگونه عمل می‌کند؟

خب، ادعا شده است که پنج فاکتور در اثر گذاری موسیقی درمانی، مشارکت دارند (کوئلش، 2009).

تعدیل (مدولاسیون) توجه

اولین جنبه در موسیقی درمانی تعدیل توجه است (کوئلش، 2009) (Koelsch, 2009). موسیقی توجه ما را جلب کرده و ما را از محرک‌هایی که ممکن است منجر به احساس تجارب منفی (همچون نگرانی، درد، اضطراب و غیره) شوند، منحرف می‏‌سازد. این مسئله ممکن است تاثیرات کاهش درد و اضطراب حاصل از گوش دادن به موسیقی طی جراحی‏ های پزشکی را نیز توضیح دهد.

تعدیل (مدولاسیون) احساس

دومین روشی که در آن موسیقی درمانی موثر است، تعدیل احساس است. پژوهش‏ها نشان داده‏‌اند که موسیقی می‏‌تواند فعالیت نواحی از مغز که در شروع، تولید، نگهداری، حذف و تعدیل احساسات درگیر هستند را نظم ببخشد.

تعدیل (مدولاسیون) شناخت

موسیقی همچنین شناخت را تعدیل می‌بخشد.

موسیقی در ارتباط با فرایندهای حافظه (شامل رمزگزاری، ذخیره سازی و رمزگشایی اطلاعات و رویدادهای موسیقایی مرتبط با تجارب موسیقایی)، موثر است. همچنین در ارتباط با تجزیه و تحلیل معنی و مفهوم موسیقی نیز اثر‌گذار است.

تعدیل (مدولاسیون) رفتار

موسیقی درمانی همچنین تعدیل رفتار نیز به خوبی عمل می‌کند. موسیقی، رفتارهایی همچون الگوهای حرکتی در راه رفتن، صحبت کردن و دست گرفتن (چنگ زدن) را تحریک و مفید می‏‌نماید (کوئلش، 2009).

تعدیل (مدولاسیون) ارتباطات

موسیقی بر ارتباطات نیز بی تاثیر نیست. در حقیقت، موسیقی راهی برای برقراری ارتباط است. از این‌ رو موسیقی می‏‌تواند نقش قابل توجهی در روابط همانطور که در بخش تعریف موسیقی درمانی نیز به آن اشاره شده است، داشته باشد. 

 • 1- اثرگزاری متقابل موسیقی، به خصوص بداهه نوازی، به عنوان یک زبان غیر کلامی و پیش از کلام عمل می‌کند.
 • 2- دسترسی به تجارب پیش از کلام را برای افراد که به صورت کلامی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌‏کنند را فراهم می‌‏سازد.
 • 3- همچنین ارتباط برقرار کردن بدون استفاده از واژگان را برای افراد فاقد توانایی‏‌های کلامی، فراهم می ‌سازد.
 • 4- در مقابل، ممکن بودن روشی که وابسته به استفاده از واژگان جهت برقراری ارتباط است، تعامل میان همه افراد را از طریق روشی رابطه محور و احساسی‌‏تر فراهم می‌‏سازد.

تعاملات همچنین با گوش دادن به موسیقی، توسط فرآیندی که به طور کلی شامل انتخاب موسیقی که دارای معنی خاصی برای شخص است، همچون موسیقی که منعکس کننده مشکلی که فرد در حال حاضر درگیر با آن است، صورت می‌پذیرد.

هرکجا که ممکن باشد، افراد به انعکاس مشکلات شخصی که در ارتباط با موسیقی و یا تداعی معانی که موسیقی به ارمغان می‌‏آورد، تشویق می‌‏گردند. برای افردای که دارای توانایی‏‌های ارتباط کلامی هستند، بخش مهم دیگری از موسیقی درمانی، انعکاس کلامی بر فرآیندهای موسیقایی تلقی می‌گردد (گرتسگر و همکاران، 2014).

ادامه دارد…

1 دیدگاه دربارهٔ «موسیقی درمانی چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×