سکس درمانی چیست؟

سکس درمانی چیست؟

سکس درمانی نوعی روان‌درمانی است که زوج ها می‌توانند آن‌را انجام دهند یا این‌که افراد به تنهایی به دنبال آن باشند. درحالی که زوج‌ها اغلب به‌دلیل اختلال در عملکرد جنسی یا زمانی که بخشی از رابطه جنسی آنها قطع شده است، به سراغ درمان جنسی می‌روند، می‌توان از آن به عنوان ابزاری برای قوی و شفاف نگه‌داشتن روابط برای سال‌های آینده استفاده کرد.

این سبک از درمان معمولاً نوعی گفتگو درمانی است، بنابراین زوج‌ها یا افراد می‌توانند انتظار داشته باشند که در مورد تردیدها یا نگرانی‌های خود در مورد صمیمیت فیزیکی صحبت کنند.

استفان اسنایدر، یک درمانگر جنسی در شهر نیویورک و نویسنده کتاب‌های مختلف در این زمینه، این‌گونه می‌گوید: “شما می‌توانید هر کاری را در رابطه جنسی انجام دهید، با این شرط که کاری که انجام می‌دهید احساس خوبی به شما بدهد.”

فهرست مطالب

معرفی انواع سکس‌درمانی

گفتگودرمانی روش اصلی در سکس‌درمانی است. زوج ها می‌توانند انتظار داشته باشند که روی مهارت‌های ارتباطی عمومی خود کار کنند نکات حساسی را که در ارتباط با رابطه جنسی درگذشته کشف کرده‌اند توضیح دهند، و حتی دانش خود را در مورد آموزش جنسی گسترش دهند.

در یک مطالعه،یک درمانگر که در مورد مشکلات خود گزارش می‌دادند، گفتند که اختلاف در تمایلات جنسی آن‌ها از شایع‌ترین مسائل بین زوج‌ها است. این به این معنی است که یکی‌از شریک‌های جنسی بیش‌تر یا کمتر از دیگری می‌خواهد رابطه جنسی داشته باشد. این اغلب می‌تواند ناشی از نگرانی‌های عاطفی و حتی سطوح بالای استرس باشد ، که هر دوی آنها را می‌توان در طول گفتار درمانی برطرف کرد.

درمان جنسی شامل حذف مشکلات جنسی از روابط زناشویی است. این نوع درمان معمولاً از زوج‌ها می‌خواهد که هر گونه اعمال جنسی را که ممکن است برای مدتی باعث اضطراب شود، انجام دهند. هدف این است که روشی را که زوجین صمیمیت را تجربه می‌کنند، تقویت کنیم و به آن‌ها کمک‌کنیم تا با کارکردن بر روی هر مشکلی که از قبل وجود داشته است، آن‌را تقویت کنند.

سکس‌تراپ باید روان‌شناسی خوانده باشد و دوره‌های کامل مشاوره جنسی را تحت نظر متخصصان، گذرانده باشد. از آن‌جا که بسیاری از مشکلات جنسی در روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی ریشه دارد، تنها یک روان‌درمانگر قادر به شناسایی و ارزیابی فردی بیمار است و می‌تواند به او کمک کند.

سکس تراپیست کیست

چه انتظاراتی باید از یک سکس‌تراپ داشت؟

 • باید بتوان آزادانه و بدون محدودیت درباره‌ی مشکل خود با او صحبت کنید.
 • اطلاعاتی که به او می‌دهید محرمانه باقی می‌ماند
 • در جلسات هیچ معاینه فیزیکی وجود ندارد و اینطور رابطه‌ای بین درمانگر و مراجع ایجاد نمی‌شود و تمامی فعالیت‌ها باید غیرجنسی باشند.

تکنیک های سکس درمانی

اسنایدر این سه هدف را برای یک درمانگر تعیین می‌کند: 

 1. او ارزیابی را تا آن‌جایی پیش می‌برد تا دقیقاً آن‌چه را که فرد یا زوج می‌خواهند انجام دهند، شناسایی کند.
 2. او در پی این است که تا جایی که ممکن است داستان و مسئله را با جزئیات بیش‌تر بفهمد، و آن‌چه واقعاً در رختخواب رخ می‌دهد و در مسئله هر دو هست را متوجه شود..
 3. او بر روی این موضوع کار می‌کند تا مشخص کند که هر یک از طرفین چه چیزی را رضایت بخش می‌دانند و چگونه هر فرد می‌تواند این موارد را در طول رابطه جنسی در ذهن داشته باشد.

اسنایدر توضیح می‌دهد که ملاقات با افراد و زوج‌ها مفید است، او از طریق مصاحبه با افراد می‌تواند بفهمد در سرشان چه می‌گذرد، و در مصاحبه با زوج‌ها به ایده کامل‌تری از آن‌چه در رخت‌خواب می‌گذرد می‌رسد. او دوست دارد تمام موارد فوق را در طول یک جلسه یک ساعته انجام دهد.

اسنایدر می‌گوید: «می‌توان یک زن و شوهر را به مدت 15 دقیقه دید، سپس هر فرد را به مدت 15 دقیقه به تنهایی دید، سپس با هردو صحبت کرد،  اینگونه می‌توانید مطمئن باشید که همه زوایای آن را شنیده‌اید.

علاوه بر آن این روش  به اسنایدر اجازه می‌دهد تا تصوری درباره نحوه تعامل این زوج با یکدیگر، و یا در زمانی که خودشان به تنهایی تغییر می‌کنند، به دست آورد.

چرا سکس درمانی مفید است؟

سکس درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا از موانع ذهنی یا احساسی که می‌تواند شما را از لذت بردن از رابطه جنسی که با شریک زندگی‌تان دارید دور کند، غلبه کنید. همچنین می‌تواند به زوج‌ها یا افراد کمک کند تا آن دسته از نگرانی‌های فیزیکی و عاطفی که  آن‌ها را از لذت بردن یا مشارکت در رابطه بازمی‌دارد شناسایی کنند و از آن‌ها رها شوند.

همان‌طور که گفته شد، این درمان می‌تواند شامل کمک به زوج‌ها از طریق شناسایی اختلاف تمایلات باشد، اما هم‌چنین می‌تواند به اختلال عملکرد جنسی کمک کند. اختلالات می‌تواند شامل درد هنگام رابطه جنسی، انزال زودرس، اختلال نعوظ، اختلالات برانگیختگی یا اختلالات میل باشد. اختلالات میل و برانگیختگی اغلب با نگرانی‌های روان‌شناختی زمینه‌ای مرتبط هستند، که می‌تواند برای صحبت با درمانگر مفید باشد.

در حالی که بسیاری از شرکت‌های دارویی برای کمک به مردان برای مقابله با اختلالات جنسی،گزینه‌های زیادی را ارائه می‌دهند، مطالعات نشان داده است که بسیاری از علل ریشه‌ای این اختلالات از رفتارهای روانی مانند مواد مخدر یا افسردگی و اضطراب ناشی می‌شود. سکس‌درمانی می‌تواند به زوج ها یا افراد کمک کند تا رفتارهای اساسی که ممکن است بر زندگی جنسی آن‌ها تأثیر بگذارد را شناسایی کنند.

اهمیت سکس درمانی

فواید سکس درمانی چیست؟

سکس درمانی می‌تواند به طیف وسیعی از مسائل مربوط به رابطه کمک کند، با این حال، می‌تواند به طور مثبت بر دیدگاه ذهنی کلی افرادی که تحت درمان هستند نیز تأثیر بگذارد. در این‌جا برخی از مزایایی که می‌تواند از رابطه جنسی حاصل شود آورده شده‌است.

 • می تواند صمیمیت عاطفی بین زوجین را بهبود بخشد ، که می‌تواند منجر به بهبود احساس رضایت و شادی شود.
 • نشان داده شده است که داشتن رابطه جنسی حداقل یک بار در هفته باعث بهبود رضایت کلی از رابطه می شود.
 • این می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا ارتباطات بهتری داشته باشند ، به خصوص وقتی صحبت از صمیمیت و رضایت باشد.

 

نکاتی که قبل از مراجعه به یک سکس‌تراپ خوب است بدانید:

اگر قصد انجام رابطه‌ی جنسی با شریک زندگی خود را دارید، مهم است که به دنبال یک درمانگر باشید که با هر دوی شما سازگار باشد. این بدان معنی است که شما باید در مورد برقراری ارتباط با شریک زندگی خود پس از جلسات، به ویژه در مورد واکنش آن‌ها به شخصیت درمانگر و روش‌های درمانی، مشورت داشته باشید.

 • شما در یک رابطه می‌خواهید تا حد امکان با حقایق ملموس آشنا شوید. به ویژه با رابطه جنسی، می‌توان به راحتی در هنگام بحث در مورد این مسائل تحت تأثیر احساسات قرار گرفت . مطمئن شوید که شما و شریک زندگیتان آماده پاسخگویی به سوالات مربوط به دفعات تکرار، از جمله تاریخ‌ها و حتی زمان‌ها هستید.
 • یادداشت‌برداری ذهنی از احساس خود قبل، حین و بعد از اعمال جنسی و بحث های جنسی که با شریک زندگی خود داشته‌اید.
 • اگر محرک‌هایی را شناسایی کرده‌اید که در ارتباط با رابطه جنسی احساس ناراحتی می‌کنید، حتماً به درمانگر خود اطلاع دهید.
 • اسنایدر خاطرنشان می‌کند که درمان‌گران جنسی تمایل دارند “در مورد آنچه که در رختخواب و در بستر شما اتفاق می‌افتد بپرسند و جزئیات بیشتری دریافت ‌کنند”، بنابراین آماده باشید که آن را به اشتراک بگذارید.
 • در نهایت فراموش نکنید که از قبل در مورد پوشش بیمه بپرسید . برخی از روان درمانگران به هیچ وجه تحت پوشش بیمه نیستند، در حالی که برخی دیگر می توانند ترازوهای کشویی یا تسهیلاتی را بر اساس وضعیت فردی شما ارائه دهند.
آیا تا به حال به تنهایی یا با همسرتان به سکس تراپیست مراجعه کرده‌اید؟ از تجربیات خود برای ماروم بنویسید.
حال خوب و آروم با ماروم
درخواست مشاوره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×